Witamy na blogu o nieruchomościach i prawie Law House!

luggage-1081872_960_720
Izabela Sysło
Izabela Sysło

Jak odzyskać pieniądze po wyprowadzce i rozwodzie – zwrot nakładów poczynionych na nieruchomość byłego małżonka

Wiesz już na pewno, że małżeństwa nie da się uratować. Decyzja o rozwodzie jest dotkliwa, a jego przebieg bardzo bolesny. Oprócz swoich uczuć musisz jednak uporać się jeszcze z kwestiami bardziej przyziemnymi. Włożyłeś swój trud, czas i ciężką pracę w remont domu byłej żony? Zainwestowałaś mnóstwo pieniędzy w umeblowanie i wyposażenie mieszkania byłego męża? W tym wpisie odpowiemy na pytania naszych klientów: „Jak odzyskać pieniądze zainwestowane w nieruchomość ex żony/ męża?”, „Co zrobić, gdy była żona/mąż nie chcą zwrócić pieniędzy?”, Czym jest zwrot nakładów i wydatków oraz na czy polega?”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sąd ma uprawnienie do przeprowadzenia podziału majątku już na rozprawie rozwodowej. Z możliwości takiej można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy małżonkowie mają zgodne zdania co do podział składników ich majątku i nie spowoduje to zwłoki w toku postępowania rozwodowego. W przypadku konfliktu dotyczącego tej kwestii, po otrzymaniu rozwodu, byli małżonkowie zakładają osobne postępowanie o podział majątku lub sprawę o zapłatę.

Podjąłeś decyzję, że zamieszkasz i założysz rodzinę w nieruchomości należącej do byłego współmałżonka. Nie zastanawiałeś się jak będzie wyglądać Twoja sytuacja po rozwodzie? Chcesz teraz odzyskać pieniądze za remont lub wyposażenie?

Kluczową kwestią jest odpowiedz na pytanie: 

Skąd pochodzą środki finansowania remontu czy wyposażenia nieruchomości?:

 • Czy zostały przez Ciebie zgromadzone przed zawarciem związku małżeńskiego?
 • Czy pochodzą ze sprzedaży innych Twoich nieruchomości?
 • Czy otrzymałeś je w darowiźnie od rodziny?
 • Czy odziedziczyłeś pieniądze po rodzinie?
 1. W przypadku odpowiedzi twierdzącej:
 • Masz prawo dochodzić zwrotu tych środków w sprawie o zapłatę, gdyż poczyniłeś nakłady i wydatki ze swojego majątku osobistego na majątek byłego współmałżonka.
 • Czy dzięki swojej pracy: zarobkowej lub fizycznej podjąłeś trud, aby pomóc wyremontować i umeblować mieszkanie lub dom byłego współmałżonka?
 1. W przypadku odpowiedzi twierdzącej:
 • Masz prawo dochodzić zwrotu tych środków w sprawie o podział majątku, gdyż poczyniłeś nakłady i wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty ex żony/męża.

Aby udowodnić pochodzenie środków, a zarazem odzyskać ich zwrot, ciąży na Tobie obowiązek udowodnienia swojego twierdzenia. Możliwymi środkami dowodowymi moją być m.in.:

 • wyciągi bankowe;
 • potwierdzenia przelewów;
 • wszelkie faktury;
 • zeznania świadków.

Teraz już wiesz, że jeśli zainwestowałeś w nieruchomość ex, masz prawo odzyskać swoje pieniądze. Musisz mieć świadomość, że niekiedy ustalenie pochodzenia i sposobu przemieszczania poszczególnych składników majątkowych nastręcza sporo problemów.

Jeśli nie jesteś pewien jak wygląda Twoja sytuacja prawna? Masz więcej pytań na ten temat? Powierz swój problem dobremu prawnikowi lub napisz do nas, a wspólnie rozwiążemy nurtujący Cię problem.

Być może zainteresują Cię również wpisy:

Jak odzyskać pieniądze po wyprowadzce i rozwodzie? – zwrot nakładów i wydatków poczynionych na wspólną nieruchomość?

Prawo do mieszkania w lokalu należącym do byłego współmałżonka po rozwodzie.

Jak eksmitować byłego małżonka z własnej nieruchomości?

Blog Law House jest odzwierciedleniem naszego zainteresowania tematyką prawa i nieruchomości. Będąc praktykami na co dzień, prowadzącymi kancelarię prawną we Wrocławiu, chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i poglądami dotyczącymi różnych płaszczyzn prawa, które dotykają tematyki związanej z nieruchomościami. Nie piszemy o wszystkim, bo o wszystkim pisać się nie da. Nie stawiamy na teorię, ale na praktyczną stronę prawa. Wskazujemy na problemy i zagadnienia, jakie każdy z nas może napotkać w codziennym życiu, a które mają związek z nieruchomościami. Nasze wpisy będą obejmować m.in. sprawy spadkowe, rodzinne, rzeczowe oraz tematykę obrotu cywilnoprawnego.

adwokat Paweł Sysło

Jeżeli szukasz praktycznych, prawniczych wskazówek dotyczących spraw związanych z nieruchomościami to znalazłeś się we właściwym miejscu. Trafiłeś do miejsca gdzie mieszka prawo!

Autorzy Bloga Law House

 radca prawny Izabela Sysło

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w szerszym zakresie niż jest to opisane na blogu albo potrzebujesz pomocy w konkretnej sprawie związanej z nieruchomościami zapraszamy na stronę naszej Kancelarii Audens we Wrocławiu albo bezpośrednie skontaktowanie się pod numerem: