Witamy na blogu o nieruchomościach i prawie Law House!

sam-2413742_960_720
Izabela Sysło
Izabela Sysło

Zniesienie współwłasności nieruchomości, wydanie/ opróżnienie lokalu oraz problem ze spłatą współwłaściciela.

W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy już w jaki sposób może przebiec zniesienie współwłasności nieruchomości oraz przeanalizowaliśmy możliwe zalety i wady tych sposobów. W tym artykule poświęcimy naszą uwagę następnemu etapowi po zniesieniu współwłasności i odpowiemy na pytania:

1 Co zrobić jeśli współwłaściciel nie ma pieniędzy na spłatę innego? oraz

2 Kiedy następuje wydanie czy opróżnienie lokalu po zniesieniu współwłasności?

Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości jest jej przyznanie jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, stosownie do wielkości ich udziałów. Dla przypomnienia należy wskazać, że zniesienie współwłasności domu czy mieszkania w tej formie może nastąpić zarówno podczas procesu przez sądem jak i umownie między stronami, wymagana jest wówczas forma aktu notarialnego. 

W prowadzonych w naszej kancelarii sprawach wielokrotnie zdarza się, że żaden ze współwłaścicieli, w tym również ten któremu przypadła nieruchomość, nie posiada gotówki w celu natychmiastowej spłaty. Powstaje zatem pytanie, co zrobić w tej sytuacji?
Zasadą jest, że spłata powinna nastąpić bez zbędnej zwłoki po uprawomocnieniu się orzeczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje jednak możliwość, aby sąd w samym wyroku rozłożył na raty zasądzone świadczenie. 

Do najczęstszej praktyki należy rozłożenie na raty należności w następujące sposoby:
-wskazanie konkretnej liczby rat lub;
-określenie wysokości raty miesięcznej lub;
-określenie wysokości raty kwartalnej.
-Istnieje jeszcze jedna możliwość, aby pomóc niewypłacalnemu właścicielowi. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od rozłożenia na raty należności, można ponadto
odroczyć termin zapłaty należności.

Powyższe środki umożliwiają uregulowanie sytuacji byłych już współwłaścicieli nieruchomości i wspólne uzgodnienie terminu spłaty całości udziałów.
Do często zadawanych nam pytań należy również kwestia wydania i opróżnienia lokalu po zniesieniu współwłasności mieszkania lub domu w sytuacji, gdy mieszka w nim jeden ze współwłaścicieli, któremu nie zostanie przyznana przedmiotowa nieruchomość. Tu ponownie zasadą jest, że osoba ta powinna opuścić nieruchomość tuż po uprawomocnieniu się wyroku.

Blog Law House jest odzwierciedleniem naszego zainteresowania tematyką prawa i nieruchomości. Będąc praktykami na co dzień, prowadzącymi kancelarię prawną we Wrocławiu, chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i poglądami dotyczącymi różnych płaszczyzn prawa, które dotykają tematyki związanej z nieruchomościami. Nie piszemy o wszystkim, bo o wszystkim pisać się nie da. Nie stawiamy na teorię, ale na praktyczną stronę prawa. Wskazujemy na problemy i zagadnienia, jakie każdy z nas może napotkać w codziennym życiu, a które mają związek z nieruchomościami. Nasze wpisy będą obejmować m.in. sprawy spadkowe, rodzinne, rzeczowe oraz tematykę obrotu cywilnoprawnego.

adwokat Paweł Sysło

Jeżeli szukasz praktycznych, prawniczych wskazówek dotyczących spraw związanych z nieruchomościami to znalazłeś się we właściwym miejscu. Trafiłeś do miejsca gdzie mieszka prawo!

Autorzy Bloga Law House

 radca prawny Izabela Sysło

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w szerszym zakresie niż jest to opisane na blogu albo potrzebujesz pomocy w konkretnej sprawie związanej z nieruchomościami zapraszamy na stronę naszej Kancelarii Audens we Wrocławiu albo bezpośrednie skontaktowanie się pod numerem: