Witamy na blogu o nieruchomościach i prawie Law House!

purchase-3347053_960_720
Izabela Sysło
Izabela Sysło

Zniesienie współwłasności nieruchomości czyli sprzedaż, spłata czy podział?

Jak głosi stare przysłowie: Od przybytku głowa nie boli. Bywa jednak, że niektóre nieruchomości szczególnie nam ciążą. Najczęściej te uzyskane w spadku czy darowiźnie. Ponadto jeśli należą do współwłasności z innymi członkami rodziny (rodzicem, rodzeństwem lub dalszą rodziną) bywają sporym kłopotem i przyczyną rodzinnych konfliktów. W tym wpisie odpowiemy na pytania naszych klientów:

1 Czym jest zniesienie współwłasności nieruchomości/ mieszkania/ domu oraz 

2 W jaki sposób może ono przebiec?

3 Jakie zalety i wady ma podział nieruchomości – jej sprzedaż lub przyznanie jej osobie z obowiązkiem spłaty udziałów?

4 Co zrobić jeśli współwłaściciel nie ma pieniędzy na spłatę innego? oraz

5  Kiedy następuje wydanie czy opróżnienie lokalu po zniesieniu współwłasności? problem ze spłatą współwłaściciela.

Współwłasność nieruchomości oznacza, że należy ona niepodzielnie do kilku właścicieli. Fakt ten oznacza często konieczność ich współdziałania i konsultowania wspólnych zamiarów dotyczących nieruchomości, co bywa kłopotliwie w przypadku rozbieżnych zdań i skomplikowanych relacji rodzinnych. W przypadku chęci zniesienia współwłasności, każdemu współwłaścicielowi przysługuje roszczenie w tym zakresie, które nie podlega przedawnieniu. Ponadto istnieje możliwość umownego zniesienia współwłasności nieruchomości w przypadku zgody na sposób zniesienia, jednak wymagana jest wówczas forma aktu notarialnego.

 

 

Zasadniczo zniesienie współwłasności możemy podzielić na trzy sposoby:

1 Podział nieruchomości

Zalety

Każdy ze współwłaścicieli otrzymuje część nieruchomości, którą może swobodnie dysponować.

Wady

W wielu przypadkach nie ma możliwości podziału nieruchomości. Możliwymi przyczynami braku możliwości podziału są:
– podział jest sprzeczny przepisami ustawy,
-podział jest sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości,
– podział wywołałby istotną zmianę rzeczy,
– podział w sposób znaczny zmniejszyłby wartość nieruchomości.

2 Przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych

Zalety

Jeden ze współwłaścicieli otrzymuje nieruchomość oraz staje się jej wyłącznym właścicielem, pozostali otrzymują spłatę odpowiadającą wartości ich udziałów.

Wady

Zdarza się, że nieruchomość nie jest na tyle atrakcyjna dla żadnego ze współwłaścicieli, że nikt nie chce otrzymać jej na wyłączną własność oraz spłacać pozostałych współwłaścicieli.
W innych przypadku, każdy z dotychczasowych współwłaścicieli chciałby zostać wyłącznym właścicielem, co tylko potęguje konflikt.

3 Sprzedaż nieruchomości i podzielenie uzyskanej kwoty pomiędzy byłych już współwłaścicieli.

Decyzja o sprzedaży nieruchomości może zostać podjęta w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich, bardziej oczywista, gdy żaden ze współwłaścicieli nieruchomości, nie chce zostać jej wyłącznym właścicielem. Druga, gdy kilku współwłaścicieli spiera się o nieruchomość i nie ma możliwości wyłonienia z nich jednego, najlepszym sposobem jest jej sprzedaż.

Zalety

W przypadku zgody wszystkich współwłaścicieli na sprzedaż, szybka transakcja i podzielenie zysków.

Wady

Sprzedaż nieruchomości będącej współwłasnością często odstrasza kupujących. Ponadto nieruchomość w większości przypadków traci na wartości.

Pamiętaj, zanim podejmiesz decyzję o jednej z wyżej wymienionych możliwości, miej świadomość, że każda z nich ma swoje zalety i wady. Dokładnie przemyśl, która z opcji byłaby najkorzystniejsza w Twojej sytuacji. Niezależnie od Twojego zdania, musisz jeszcze przekonać pozostały współwłaścicieli. Jeśli masz wątpliwości jaką decyzję podjąć lub nie potrafisz skutecznie uargumentować swojego zdania i przekonać pozostały współwłaścicieli nieruchomości, powierz swój problem zaufanemu dobremu prawnikowi lub napisz do nas w formularzu kontaktowym. Miasto Wrocław obfituje w bogatą ofertę kancelarii adwokackich oraz radców prawnych, nie zwlekaj i rozwiąż trapiący Cię problem.

Blog Law House jest odzwierciedleniem naszego zainteresowania tematyką prawa i nieruchomości. Będąc praktykami na co dzień, prowadzącymi kancelarię prawną we Wrocławiu, chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i poglądami dotyczącymi różnych płaszczyzn prawa, które dotykają tematyki związanej z nieruchomościami. Nie piszemy o wszystkim, bo o wszystkim pisać się nie da. Nie stawiamy na teorię, ale na praktyczną stronę prawa. Wskazujemy na problemy i zagadnienia, jakie każdy z nas może napotkać w codziennym życiu, a które mają związek z nieruchomościami. Nasze wpisy będą obejmować m.in. sprawy spadkowe, rodzinne, rzeczowe oraz tematykę obrotu cywilnoprawnego.

adwokat Paweł Sysło

Jeżeli szukasz praktycznych, prawniczych wskazówek dotyczących spraw związanych z nieruchomościami to znalazłeś się we właściwym miejscu. Trafiłeś do miejsca gdzie mieszka prawo!

Autorzy Bloga Law House

 radca prawny Izabela Sysło

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w szerszym zakresie niż jest to opisane na blogu albo potrzebujesz pomocy w konkretnej sprawie związanej z nieruchomościami zapraszamy na stronę naszej Kancelarii Audens we Wrocławiu albo bezpośrednie skontaktowanie się pod numerem: