Prawo nieruchomości Wrocław to dość obszerna dziedzina prawa, na której również skupiamy dużą uwagę. Jeśli szukasz adwokata który zajmuje się przygotowywaniem i opiniowaniem umów sprzedaży, zamiany, darowizny nieruchomości, w tym umów przedwstępnych – dobrze trafiłeś. Kancelaria Audens z Wrocławia zaprasza do kontaktu z nami.

Prawo Nieruchomości Wrocław – czym jest i kogo dotyczy ?

Na wstępie należy zaznaczyć, że regulacje prawne dotyczące nieruchomości są bardzo obszerne, rozbite po licznych ustawach i rozporządzeniach. Problematyka związana z nieruchomościami występuje m.in. w sprawach spadkowych, rodzinnych, rzeczowych, administracyjnych, a najczęściej w obrocie cywilnoprawnym. Kiedy Twoja sprawa będzie związana z prawem nieruchomości ? Wtedy, kiedy będziesz chciał sprzedać, kupić, wynająć albo wydzierżawić nieruchomość, kiedy będziesz chciał podzielić działkę, czy zapisać dom w testamencie. Oczywiście to tylko garstka przykładów, ale samo ich przywołanie obrazuje Ci czym są sprawy, o których jest mowa w niniejszym wpisie.

Kupno, sprzedaż, najem nieruchomości we Wrocławiu – czy sam sobie poradzę ?

W mieście Wrocław, będącym jednym z największych miast w Polsce w ostatnich latach zanotowano najwyższe tempo wzrostu lokalnej gospodarki. Miało to i ma obecnie ogromny wpływ na rozwój rynku nieruchomości. Nierzadko spotkać można opinie, że Wrocław „rośnie”. Powiedzieć można – rośnie w przenośni i dosłownie. Nie tylko rozrost gospodarczy jest bardzo widoczny w skali kraju, ale również samo miasto powiększa się błyskawicznie. Powstają coraz to nowe osiedla, biurowce, a administracyjne granice miasta nieustannie się poszerzają. Czy łatwo jest kupić, sprzedać, wynająć nieruchomość we Wrocławiu ? Łatwo, chętnych nie brakuje, ale zrobić to dobrze i nie popełnić błędu już jednak nie.

Obrót nieruchomościami jest praktycznie zawsze związany z mniejsza lub większą inwestycją. Nawet kupno lokalu w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych jest traktowane jako inwestycja, w końcu bowiem kupujemy coś co ma bardzo dużą wartość. Nieruchomość jest jak żywa skarbonka, która nie tylko potrafi przechować nam pieniądze, ale również sama z czasem je pomnożyć. Rynek nieruchomości we Wrocławiu jest bardzo prężny, kto chociaż raz doświadczył próby nabycia nieruchomości (albo udało mu się ją nabyć) wie, że dynamizm zakupów w duży mieście przypomina zakupy w supermarkecie, a dobre lokale, domy czy grunty sprzedają się w mgnieniu oka. Jeżeli znajdziemy interesującą nas ofertę myślimy o inwestycji, zastanawiamy się jednocześnie czy podejmujemy właściwy wybór w końcu najczęściej inwestujemy pieniądze swojego życia.

Jak więc podejmować decyzję w tak krótkim czasie nie popełniając poważnych błędów, które mogą przemienić nasze marzenia w koszmar ? Odpowiedź jest prosta – zaufaj tym, którzy umieją szybko działać, znają prawne zagwozdki przy transakcjach związanych z nieruchomościami oraz na co dzień pomagają ludziom w tej materii.

Jak adwokat może mi pomóc w sprawie związanej z prawem nieruchomości ?

Kancelaria z siedzibą w mieście Wrocław zajmująca się prawem nieruchomości, może przeprowadzić Cię przez cały proces kupna, sprzedaży, najmu, dzierżawy, darowizny i zamiany nieruchomości. Sporządzamy profesjonalne umowy cywilnoprawne (w tym umowy przedwstępne!), przeprowadzamy analizy opłacalności kupna danej nieruchomości i sprawdzamy jej aktualny stan prawny, negocjujemy w imieniu klientów i asystujemy przy wszelkich czynnościach związanych z obrotem nieruchomościami.

Po co mi adwokat skoro mam pośrednika ? Pamiętaj adwokat to nie pośrednik nieruchomości i nie zależy mu na szybkiej sprzedaży lub kupnie nieruchomości. Adwokat od prawa nieruchomości to asystent dbający o Twój interes… Twój i tylko Twój. Pośrednicy współpracują z obiema stronami chcąc jak najszybciej dokonać transakcji nie zagłębiając się w to czy właściwie inwestujesz swoje pieniądze albo czy korzystnie sprzedajesz nieruchomość. To oczywiste, liczy się efekt sprzedaży, od którego liczona jest prowizja, a czy dobrze kupiłeś/sprzedałeś to już Twoje zmartwienie. Dla przykładu podamy faktyczne stawki pośredników z miasta Wrocławia którzy najczęściej inkasują w okolicach 2-2,9% prowizji od sprzedaży od każdej ze stron, co daje im łącznie wynagrodzenie od 4-5,8% netto ceny sprzedaży. Pomimo wysokich prowizji pośrednictwo w transakcjach związanych z nieruchomościami w dużych miastach (jak Wrocław!) bywa nieuniknione. Rynek przejęty jest przez agentów, którzy mogą pomóc w nabyciu nieruchomości, ale działać będą na rzecz dokonania transakcji, a nie reprezentując stricte Twoje interesy. Jak myślisz za ile może Ci pomóc profesjonalista, który stoi po Twojej stronie ? Uwierz kwoty pomocy nawet u dobrego prawnika rzadko przekraczają połowę wynagrodzenia pośrednika, a Ty otrzymasz osobistego asystenta – profesjonalistę, który zadba o Twój interes na każdym etapie transakcji.

Skorzystanie z usług adwokackich na każdym etapie obrotu cywilnoprawnego nieruchomościami to dobre rozwiązanie. Nawet często zwykła porada prawna może uchronić nas przed konsekwencjami nieświadomej, złej decyzji, adwokat jest praktycznie gwarantem ochrony Twoich interesów osobistych i majątkowych.

Czy miasto Wrocław to jedyny obszar działalności Kancelarii w zakresie nieruchomości?

Nie jest jedyny, chociaż najczęściej poruszamy się w jego obrębie. Wrocław to nasz główny obszar działania, jednak pomagaliśmy już klientom na terenie całej Polski, asystując przy transakcjach na terenie województwa lubuskiego, małopolskiego i opolskiego. Służymy również pomocą klientom z zagranicy posiadającymi nieruchomości w Polsce na sprzedaż lub chcącymi je dopiero nabyć, działając w ich imieniu na podstawie szczególnych pełnomocnictw notarialnych. Jesteś z poza Wrocławia, chcesz bezpiecznie kupić albo sprzedaż mieszkanie ? A może wyjechałeś za granicę, chcesz sprzedać nieruchomości w Polsce i nie masz na to czasu ? Oferujemy Ci swoją pomoc, wiele spraw da się rozwiązać nawet na odległość. Wystarczą: chęć, obdarzenie nas zaufaniem i nawiązanie współpracy ! My zajmiemy się resztą !

Prawo Nieruchomości Wrocław - Ile kosztuje pomoc adwokata?

Jak już zostało wspomniane w poprzednich wpisach kwoty pomocy nawet u dobrego prawnika rzadko przekraczają połowę wynagrodzenia jakie zażąda od Ciebie pośrednik nieruchomości. Nie jesteśmy w stanie napisać Ci dokładnie ile kosztować będzie pomoc w sprawie przed rozmową i poznaniem Twojego problemu, bo musielibyśmy zwyczajnie skłamać. Cennik usług adwokackich nie istnieje, możemy natomiast posiłkować się Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie i wyceniać sprawy związane z prawem nieruchomości tak jak inne sprawy majątkowe od wartości jej przedmiotu albo stosować stawkę procentową. Jedno jest pewne każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia – również w kwestiach finansowych. Ostatecznie stwierdzić należy, że koszty pomocy adwokata są stosunkowo niewielkie w porównaniu do wartości transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a także w stosunku do otrzymywanej gwarancji, że Twoje interesy osobiste i majątkowe są właściwie zabezpieczone.

Prawo Nieruchomości Wrocław - a dobry prawnik

Adwokat w sprawach związanych z prawem nieruchomości z pewnością powinien znać rynek na obszarze którego działa. Jeżeli skupiamy się na mieście Wrocław, z pewnością dobry prawnik od nieruchomości to ktoś kto rozumie specyfikę związaną z branżą w tak dynamicznym i dużym mieście. Prawo obrotu nieruchomościami to nie tylko wiedza, przepisy, kodeksy i książki, ale w dużej mierze praktyka. Jedynie mnogość prowadzonych spraw związanych z tematyką nieruchomości pozwala zgłębić tajniki tej rozległej dziedziny prawa. Kolejna ważna cecha dobrego prawnika to dyspozycyjność i indywidualne podejście do klienta. Właściwie nie da się praktykować prawa obrotu nieruchomościami we Wrocławiu bez pozostawania w ciągłej gotowości do działania, a wynika to z wcześniej już wspomnianej dynamiki miasta. Działania podjęte nawet z dziennym opóźnieniem mogą spowodować, że klient nie kupi wymarzonego mieszkania albo kupi je po znacznie wyższej cenie. Cecha dyspozycyjności wiążę się z indywidualnym podejściem, bowiem nie będzie odkrywcze, że adwokat powinien znać potrzeby i oczekiwania swojego klienta żeby móc właściwie chronić jego interesów oraz powinien umieć reagować we właściwym momencie.

Jeżeli Twój prawnik posiada wyżej wymienione przymioty to dokonałeś właściwego wyboru. W innym przypadku rozpocznij poszukiwania na nowo. Pamiętaj jednak, nie sugeruj się ceną, tanio dzisiaj to najczęściej duży wydatek w przyszłości. Profesjonalizm kosztuje, ale pozwala też sporo zaoszczędzić, nie tylko pieniędzy ale również zdrowia i nerwów. W tak ważnych sprawach kieruj się jakością usług! Dla przypomnienia koszty pomocy dobrego prawnika i tak są stosunkowo niewielkie w porównaniu do wartości transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a także w stosunku do otrzymywanej gwarancji, że Twoje interesy osobiste i majątkowe są właściwie zabezpieczone.

Kupno nieruchomości

Chcę kupić nieruchomość we Wrocławiu, od czego zacząć ?

Kupno nieruchomości we Wrocławiu to niekiedy nie lada wyzwanie. Jeżeli jesteś na etapie zakupu swojej pierwszej nieruchomości w dużym mieście to z tego miejsca należą Ci się gratulacje za podjęcie odważnej i dojrzałej decyzji! Oczywiście sam proces kupna bywa czasochłonny, jednak pierwszy krok jest najważniejszy, bo cały ten proces rozpoczyna. Decyzja o zakupie wydaje się banałem, ale sam wybór konkretnej nieruchomości potrafi przysporzyć wielu problemów. Od czego więc zacząć ? Kluczem do dobrego startu powinno być ustalenie następujących informacji:

– co chcesz kupić ? mieszkanie, lokal usługowy, dom czy działkę ?

– w przypadku mieszkania, lokalu usługowego czy domu – z jakiego rynku chcesz nabyć nieruchomość: pierwotnego czy wtórnego ?

– w jakiej części miasta chcesz nabyć nieruchomość – dzielnica, osiedle ?

– czego oczekujesz od położenia nieruchomości ? – położenie blisko terenów zielonych, drogi jaką dojeżdżasz do pracy, lotniska, centrum ?

– jakiej powierzchni działki, mieszkania, lokalu usługowego czy domu poszukujesz ?

– mieszkanie, lokal usługowy, dom – wykończone/y czy do remontu ?

– jaki masz budżet ?

Ustalenie powyższych danych powinno ułatwić Ci dobry start w poszukiwaniach. Jak już będziesz wiedział czego szukasz zastanów się jak to zrobić. Żyjemy w dobie Internetu i łatwego dostępu do informacji, jeżeli chcesz działać na własną rękę – to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Szukając samemu możesz jednak szybko przekonać się, że ciężko jest nadążyć za dynamicznym wrocławskim rynkiem nieruchomości, a świeże, interesujące Cię oferty szybko tracą swoją aktualność. Jednym z rozwiązań jest z pewnością skorzystanie z usług biur pośredników nieruchomości zanim zdążysz podjąć decyzje. Z reguły oferty jakie znajdziemy np. w Internecie i tak szybko przechwytywane są przez pośredników, którzy przecież zarabiają na sprzedaży nie małe pieniądze wobec czego nakłaniają ludzi do korzystania ze swoich usług. Jeżeli koszty biur pośredników nie są dla nas przerażające można zlecić poszukiwania swojej nieruchomości właśnie im, może akurat mają w swojej ofercie coś co nas zaciekawi. Każda droga jest dobra, jeżeli prowadzi do celu.

Po szczęśliwym wyniku poszukiwań i dokonaniu pierwszych ustaleń w kwestiach ceny i pozostałych warunków transakcji, jej strony powinny podpisać umowę przedwstępną. Czym zatem jest umowa przedwstępna i po co w ogóle ją zwierać ?

Zakup nieruchomości jest pewnym procesem, oczywiście istnieją przypadki, gdzie dwie strony spotykają się jednego dnia u notariusza i transakcja dochodzi do skutku, ale to rzadkość. Załóżmy, że decydujesz się na kupno mieszkania, czy chciałbyś znać jego stan prawny, czyli mówiąc wprost – wiedzieć co kupujesz ? Podejrzewam, że tak, a zwykle do tego potrzeba więcej czasu. Jeżeli zatem decydujesz się na kupno powinieneś wymagać od sprzedającego przedstawienia pewnych dokumentów np. aktualnego odpisu księgi wieczystej, zaświadczenia z urzędu o braku zameldowania osób w lokalu, informacji od zarządcy o zaległościach związanych z lokalem itp. Do wydania tych dokumentów potrzebny jest czas, a bez znajomości ich treści zakup staje się loterią – właściwie los zadecyduje czy dokonujemy dobrego czy złego zakupu. Jeżeli więc porozumiałeś się w sprawie kupna mieszkania z jego właścicielem to kolejnym etapem powinno być spisanie umowy przedwstępnej, w której zabezpieczysz swoje interesy i wskażesz czas na dostarczenie dokumentów związanych z lokalem. Umowa przedwstępna zawiera termin zawarcia umowy przyrzeczonej i jej kluczowe postanowienia. Dzięki niej strony wiążą się prawnie – zaczynają czuć powagę transakcji i dążą do jej sfinalizowania. Poprzez zawarcie umowy przedwstępnej unikniesz sytuacji, w której nieuczciwy sprzedawca rozmyśli się i następnego dnia zdecyduje się np. sprzedać nieruchomość komuś innemu, a jeżeli się tego dopuści przysługiwać Ci będzie odszkodowanie za to, że liczyłeś na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Dobrze skonstruowana umowa przedwstępna zabezpieczy Twoje interesy oraz zabezpieczy całą transakcję, a jej zawarcie jest niezbędne do uniknięcia wielu problemów i rozczarowań w przyszłości – stanowi klucz do właściwej finalizacji zakupu nieruchomości przed notariuszem.

Z jakimi opłatami muszę liczyć się kupując nieruchomość we Wrocławiu ?

Przed decyzją o zakupie nieruchomości warto przekalkulować wszystkie koszty jakie związane są z transakcją. Opłaty związane z kupnem zależą od wielu czynników, możemy wymienić m.in. koszty:

– samej nieruchomości

– koszty asysty prawnika przy zawieraniu transakcji

– koszty pośrednika

– koszty notarialne

– podatki

– koszty bankowe – głównie te związane z zawarciem kredytu i wpisem hipoteki do księgi wieczystej

– koszty remontu/wykończenia nieruchomości

Kosztów samej nieruchomości nie da się uniknąć, to oczywiste skoro chcemy ją kupić musimy za nią zapłacić. Nie uda się uniknąć również kosztów notarialnych, bowiem sprzedaż nieruchomości w Polsce może odbywać się jedynie poprzez sporządzenie aktu notarialnego. Koszty notarialne w sposób maksymalny zostały określone w ustawie prawo o notariacie i zależą od wartości transakcji.

Kosztów pomocy prawnika możesz uniknąć, jednak nie powinieneś rezygnować z jego usług. To jedynie pozorna oszczędność. Pamiętaj koszty pomocy dobrego prawnika i tak są stosunkowo niewielkie w porównaniu do wartości transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a także w stosunku do otrzymywanej gwarancji, że Twoje interesy osobiste i majątkowe są właściwie zabezpieczone. Adwokat od prawa nieruchomości to Twój asystent, na którym możesz polegać.

Kosztów pośrednika nieruchomości możesz uniknąć. Często samo wynagrodzenie pośrednika we  Wrocławiu jest wyższe niż koszty notarialne, asysty prawnej adwokata i podatków razem wziętych. Pamiętajmy jeżeli korzystamy z usług pośrednika negocjujmy ceny !

Podatki związane z kupnem nieruchomości zależeć będą głównie od tego z jakiego rynku nieruchomość kupujemy – z pierwotnego czy wtórnego oraz tego czy kupujemy nieruchomość na kredyt. Zakup z rynku pierwotnego pozwoli nam na uniknięcie podatku od czynności cywilnoprawnej w kwocie 2% od wartości nieruchomości (przykładowo przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego za 300000 zł podatek ten wynosiłby aż 6000 zł). Koszty za udzielenie kredytu są zależne od konkretnego banku natomiast praktycznie każdy bank będzie chciał się zabezpieczyć. Najczęściej następuje to poprzez ustanowienie hipoteki na kupowanej nieruchomości. Koniecznym zatem będzie opłacenie przez nas kosztów wpisu hipoteki do księgi wieczystej oraz zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnej z nią związanej (z reguły jest to 0,1% od wartości od łącznej kwoty zabezpieczonych wierzytelności albo 19 zł w przypadku gdy hipoteka zostanie ustanowiona na zabezpieczenie wierzytelności o nieustalonej wysokości lub na zabezpieczenie zarówno wierzytelności istniejących, jak i tych o wysokości nieustalonej).

Ostatecznie przy szacunku całkowitej ceny nieruchomości powinieneś rozważyć kwestię wykończenia lub remontu. Koszty remontu i wykończenia mogą być bardzo duże i stanowić nawet 25-30% wartości samego mieszkania. Warto przygotować się wcześniej na taki wydatek albo chcąc go uniknąć szukać tylko mieszkań/domów „pod klucz”.

Po co mi prawnik przy kupnie nieruchomości ?

Przy kupnie nieruchomości warto mieć wsparcie, kogoś kto zna tajniki prawa i pomoże przeprowadzić na przez cały proces transakcji dbając o nasz najlepszy interes. Pamiętaj koszty pomocy dobrego prawnika i tak są stosunkowo niewielkie w porównaniu do wartości transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a także w stosunku do otrzymywanej gwarancji, że Twoje interesy osobiste i majątkowe są właściwie zabezpieczone.

Zakup nieruchomości to wielotysięczna transakcja, która często pochłania oszczędności życia każdego z nas. Warto więc skorzystać z porad i pomocy specjalisty, który będzie czuwał nad prawidłowością zakupu i pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

Ile kosztuje pomoc prawna przy zakupie nieruchomości ?

Koszty pomocy adwokata przy zakupie nieruchomości są niewielkie w porównaniu do pozostałych kosztów zakupu nieruchomości. Pomimo, że prawnie pomoc dobrego prawnika nie jest wymagana do dokonania transakcji kupna nieruchomości to jednak warto skorzystać z jego pomocy. Nawet sama porada albo sporządzenie przedwstępnej umowy sprzedaży już mogą rozwiać wiele niejasności, a sama pomoc w postaci asysty prawnej przy zawieraniu transakcji pozwoli spać spokojnie. Jak kształtuje się cennik ? Jednolity cennik usług prawnych nie istnieje. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia – również w kwestiach finansowych. Pamiętaj jednak, że Twoje interesy osobiste i majątkowe są właściwie zabezpieczone kiedy adwokat jest  po Twojej stronie. Mając a uwadze zapotrzebowanie i naszą wieloletnią praktykę w sprawach związanych z prawem nieruchomości we Wrocławiu możemy w przybliżeniu podać przykładowe ceny minimalne za określony rodzaj pomocy prawnej:

– porada prawna w sprawie związanej z prawem nieruchomości 150-300 zł netto

– sporządzenie umowy przedwstępnej – od 800 zł netto

– asysta prawna przy kupnie nieruchomości lokalowej (negocjacje, sporządzenie umowy przedwstępnej, uczestnictwo przy zawieraniu umów) – od 1,2 % wartości nieruchomości netto

Dobry prawnik przy zakupie nieruchomości, czyli jaki ?

Dobry prawnik asystujący przy kupnie nieruchomości powinien zadbać o zabezpieczenie Twoich interesów już w umowie przedwstępnej. Pamiętaj wybierz tego który zna rynek i działa w obszarze, w którym chcesz dokonać zakupu. Szczególnie ważne cechy dobrego prawnika to dyspozycyjność i indywidualne podejście do sprawy. Ponadto aktualne pozostają rozważania zawarte we wpisie Dobry prawnik w sprawach związanych z prawem nieruchomości, czyli jaki ?

Sprzedaż nieruchomości

Chcę sprzedać nieruchomość we Wrocławiu, od czego zacząć ?

Jeżeli zdecydowałeś, że chcesz sprzedać nieruchomość we Wrocławiu to dokonałeś już pierwszego kroku aby wcielić w życie swoje zamierzenia. Sprzedaż jakiejkolwiek rzeczy wydaje się prostsza od jej zakupu, praktycznie oprócz samej decyzji pozostaje znalezienie kupca i uzgodnienie ceny. W przypadku nieruchomości również kupno wydaje się trudniejsze od sprzedaży, ale oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Sprzedaż nieruchomości powinniśmy zacząć od ustalenia ceny jaką chcemy uzyskać. W późniejszym etapie ważne jest podjęcie decyzji czy sami „wystawiamy” nieruchomość na sprzedaż czy też korzystamy z usług pośrednika. Tak jak pośrednik może przyśpieszyć sprzedaż tak i jego wynagrodzenie szybko może Cię odstraszyć. Nie jest sekretem, że pośrednicy działający na terenie Wrocławia zwykle pobierają prowizje w kwocie ok. 2,9% wartości nieruchomości za swoje usługi. Jeżeli zależy nam na uniknięciu zbędnych kosztów możemy sami wystawić nieruchomość na sprzedaż. Dobrym do tego miejscem jest Internet albo lokalna gazeta.

Niezależnie od metody poszukiwań, w momencie znalezienia kupca powinieneś zawrzeć umowę przedwstępną. Idealnym rozwiązaniem dla sprzedającego jest udanie się do adwokata, który sporządzi taką umowę, wyjaśni wszystkie zawiłości i przeprowadzi przez cały proces sprzedaży. Zabezpieczenie interesów w umowie i działanie z pomocą profesjonalisty pomoże Ci uniknąć błędów często popełnianych przy tego typu transakcjach.

Z jakimi opłatami muszę liczyć się sprzedając nieruchomość we Wrocławiu ?

Przy sprzedaży nieruchomości koszty transakcji głównie ponosi kupujący. Oczywiście może zdarzyć się, że sprzedawca weźmie na siebie obowiązek ponoszenia części tych ciężarów, ale to należy do rzadkości. Osobne pozostają kwestie kosztów bankowych, pośredników i asysty prawnej.

Co do kosztów bankowych, to z reguły jeżeli sprzedawana przez nas nieruchomość obciążana jest hipoteką wszelkie koszty jej wykreślenia będzie ponosił sprzedawca. Wynagrodzenie pośredników i adwokatów, leży po stronie sprzedawcy tylko wtedy kiedy sam decyduje się skorzystać z ich usług.

Po co mi prawnik przy sprzedaży nieruchomości ?

Sprzedaż nieruchomości to wielotysięczna transakcja, która wymaga dokładności działania, znajomości prawa i umiejętności jego stosowania. Dobry prawnik będzie czuwał nad prawidłowością całej transakcji z uwzględnieniem Twoich interesów. Adwokat będzie za Ciebie negocjował cenę, pomoże Ci uzyskać wszystkie niezbędne dokumenty niezbędne do sprzedaży nieruchomości, sporządzi przedwstępną umowę sprzedaży i będzie osobiście kontrolował proces dokonania transakcji.

Ile kosztuje pomoc prawna przy sprzedaży nieruchomości ?

Sprzedaż nieruchomości to poważna transakcja, która często pochłania oszczędności życia każdego z nas. Warto więc skorzystać z porad i pomocy specjalisty, który będzie czuwał nad prawidłowością zakupu i pomoże nam dokonać właściwego wyboru. Koszty adwokata są niewielkie w porównaniu do ceny nieruchomości, a uzyskana pomoc pomoże Ci na uniknięcie wielu niepotrzebnych problemów.

Cenni usług prawniczych zwyczajnie nie istnieje, możemy natomiast posiłkować się Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie i wyceniać sprawy związane z prawem nieruchomości tak jak inne sprawy majątkowe od wartości jej przedmiotu albo stosować stawkę procentową. Jedno jest pewne każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia – również w kwestiach finansowych. Mając a uwadze zapotrzebowanie i naszą wieloletnią praktykę w sprawach związanych z prawem nieruchomości we Wrocławiu możemy w przybliżeniu podać przykładowe ceny minimalne za określony rodzaj pomocy prawnej:

– porada prawna w sprawie związanej z prawem nieruchomości 150-300 zł netto

– sporządzenie umowy przedwstępnej – od 800 zł netto

– asysta prawna przy kupnie nieruchomości lokalowej (negocjacje, sporządzenie umowy przedwstępnej, uczestnictwo przy zawieraniu umów) – od 1,2 % wartości nieruchomości netto

Dobry prawnik przy sprzedaży nieruchomości, czyli jaki ?

Dobry prawnik asystujący przy sprzedaży nieruchomości powinien zadbać o zabezpieczenie Twoich interesów już w umowie przedwstępnej. Pamiętaj wybierz tego który zna rynek i działa w obszarze, w którym chcesz dokonać zakupu. Szczególnie ważne cechy dobrego prawnika to dyspozycyjność i indywidualne podejście do sprawy. Przy sprzedaży nieruchomości cechą dobrego prawnika powinna również być umiejętność prowadzenia negocjacji. Ponadto aktualne pozostają rozważania zawarte we wpisie Dobry prawnik w sprawach związanych z prawem nieruchomości, czyli jaki ?

Najem nieruchomości

Chcę wynająć nieruchomość we Wrocławiu, od czego zacząć ?

Wrocław jest miastem, w którym rynek najmu nieruchomości jest niezwykle prężny i dynamiczny. Powodem tego jest najwyższe tempo wzrostu lokalnej gospodarki w skali Polski i związany z nim silny rozwój rynku nieruchomości. Miasto Wrocław rozrasta się błyskawicznie. Powstają coraz to nowe osiedla, biurowce, a administracyjne granice miasta nieustannie się poszerzają. Wrocław jest również miastem studenckim oraz siedzibą wielu dużych przedsiębiorstw. Ceny mieszkań są bardzo duże i nie każdy może je mieć na własność albo zwyczajnie jedynie terminowo przebywa we Wrocławiu i zakup mu się nie opłaca. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają bezpośredni wpływ na rynek najmu. Chętnych do najmu nie brakuje i długo brakować nie będzie.

Najem nieruchomości powinieneś rozpocząć od zastanowienia się nad następującymi kwestiami:

– czy chcesz wynajmować całe mieszkanie/dom czy tylko cześć ?

– komu chcesz wynajmować – student, osoba pracująca, rodzina ?

– za jaką cenę chcesz wynajmować (wliczając opłaty za lokal, media, podatki itp.) ?

– na jaki okres chcesz wynająć nieruchomość ?

Po ustaleniu powyższych kwestii powinieneś sporządzić odpowiednią umowę, która będzie obowiązywać w trakcie wynajmowania lokalu. Warto w sprawie umowy najmu zgłosić się do adwokata. Dobry prawnik pomoże sporządzić umowę dostosowaną do Twoich potrzeb. Nie polecamy pobierać przykładowych umów z portali internetowych. Najczęściej takie umowy nie uwzględniają aktualnego stanu prawnego, zawierają liczne błędy lub niedozwolone klauzule. Adwokat zna prawo i pomoże Ci sporządzić profesjonalną umowę adekwatną do Twojej sytuacji. Mając w ręku umowę sporządzoną przez prawnika możemy swobodnie rozpocząć poszukiwanie najemców.

Osoby poszukujące lokum, z łatwością znajdziemy w Internecie. Możemy się ogłaszać on-line albo np. w miejscach do tego przeznaczonych na terenie wrocławskich uczelni (oczywiście za uzyskaniem zezwolenia – jeżeli jest wymagane). Każda droga jest dobra o ile prowadzi do celu. Zawsze w ostateczności można skorzystać z usług biur pośredników nieruchomości.

Po znalezieniu odpowiednich najemców, pozostaje nam zawarcie umowy i radość z nowych, przyszłych zysków.

Z jakimi opłatami muszę liczyć się wynajmując nieruchomość we Wrocławiu ?

Opłaty związane z najmem są głównie związane ze sferą podatkową.  Oczywiście pozostają koszty pomocy pośrednika czy adwokata, ale te ostatnie są niewielkie i jednorazowe. Wynajmując jako osobna fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej musisz pamiętać, że – tzw. najem prywatny jest opodatkowany w Polsce, ale na nieco korzystniejszych warunkach niż najem w zakresie prowadzonej firmy.

Wynajmujący prywatnie ma możliwość wyboru rozliczenia się z fiskusem na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali 18 i 32% od dochodu albo wybrania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Opłacalność wyboru zasad ogólnych i ryczałtu zależy od tego jakie ponosimy koszty związane z lokalem w stosunku do osiąganych zysków.

Przy wyborze zasad ogólnych możemy skorzystać z różnego rodzaju odliczeń związanych z ponoszonymi kosztami. Podatek płaci się od dochodu, a więc od przychodu uzyskanego z najmu obniżonego o koszty jego uzyskania. Koszty mogą być różne np.: opłaty za media, ulepszenia lokalu, odsetki od kredytu związanego zakupem nieruchomości, koszty amortyzacji itp.  Jeżeli zatem masz spore koszty opłaca się wybrać ten rodzaj rozliczenia bowiem należny podatek w niektórych przypadkach możemy znacznie obniżyć albo całkowicie go uniknąć.

Inaczej wygląda kwestia z rozliczaniem podatku dochodowego na podstawie ryczałtu. Ryczałt odprowadzany jest od całości kwoty, jaką otrzymujesz od najemcy – a więc od przychodu. Przy tej formie rozliczenia nie ma możliwości obniżenia kwoty przychodu o koszty związane z jego uzyskaniem. Wybór tej formy jest korzystny dla osób, które nie posiadają praktycznie żadnych dużych kosztów związanych z lokalem (np. najemca sam opłaca wszystkie rachunki a płaci tylko czynsz za mieszkanie). Obecnie stawka ryczałtu wynosi 8,5% jeżeli przychód nie przekracza kwoty 100 tys. zł rocznie i 12,5% powyżej tej kwoty.

Po co mi prawnik przy wynajmie nieruchomości ?

Najem nieruchomości to transakcja, która wymaga dokładności działania, znajomości prawa i umiejętności jego stosowania. Dobry prawnik będzie czuwał nad prawidłowością całej transakcji z uwzględnieniem Twoich interesów. Adwokat będzie za Ciebie negocjował cenę, udzieli cennych wskazówek na każdym etapie transakcji, sporządzi umowę najmu i będzie osobiście kontrolował proces dokonania transakcji.

Ile kosztuje pomoc prawna przy wynajmie nieruchomości ?

Koszty pomocy adwokata przy najmie nieruchomości są niewielkie. Pomimo, że prawnie pomoc prawnika nie jest wymagana do dokonania transakcji najmu nieruchomości to jednak warto skorzystać z jego pomocy. Nawet sama porada albo sporządzenie umowy najmu już mogą rozwiać wiele niejasności, a pomoc w postaci asysty prawnej przy zawieraniu transakcji pozwoli Ci spać spokojnie. Jak kształtuje się cennik adwokata? Jednolity cennik usług prawnych nie istnieje. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia – również w kwestiach finansowych. Pamiętaj jednak, że Twoje interesy osobiste i majątkowe są właściwie zabezpieczone kiedy adwokat jest po Twojej stronie. Mając a uwadze zapotrzebowanie i naszą wieloletnią praktykę w sprawach związanych z prawem nieruchomości we Wrocławiu możemy w przybliżeniu podać przykładowe ceny minimalne za określony rodzaj pomocy prawnej:

– porada prawna w sprawie związanej z najmem – od 150-300 zł netto

– sporządzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego – od 500 zł netto

Audyt nieruchomości

Czym jest audyt nieruchomości i czy jest mi potrzebny?

Audyt nieruchomości, zwany jest również due diligence,  jest to badanie stanu prawnego nieruchomości. Przeprowadza się go w celu analizy ryzyka związanego z inwestycją w określoną nieruchomość. Audyt z reguły wykonuje się na potrzeby inwestora czyli w tym przypadku osoby, która zamierza kupić mieszkanie, dom czy działkę.

Zapytasz „po co mi audyt” ?

Już wyjaśniamy… Zakup nieruchomości nie tylko we Wrocławiu, ale i w całej Polsce zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zgodzisz się raczej, że ryzyko to warto znać i ocenić zanim dokona się transakcji. Zakresowo audyt może się różnić w zależności od tego czy analizujemy nieruchomość zabudowaną, działkę czy lokal mieszkalny. Istnieje oczywiście wiele cech wspólnych, a punktem stycznym oczywiście jest cel badania – ocena ryzyka inwestycji. Nie zagłębiając się szczegółowo w każdą z możliwych opcji możemy ogólnie wskazać na czym m.in. polega badanie stanu prawnego nieruchomości:

– badanie ksiąg wieczystych (sprawdzanie prawa własności, obciążeń związanych z nieruchomością – służebności, hipoteki, prawo dożywocia itp.);

– badanie planu zagospodarowania przestrzennego (analiza planów pod kątem np. możliwości budowy na danym terenie);

– badanie wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków (sprawdzanie czy treść ksiąg wieczystych jest zgodna ze stanem faktycznym przedstawionym w ewidencji gruntów i budynków);

– badanie nieruchomości pod kątem administracyjnym (czy są zameldowane w mieszkaniu jakieś osoby, czy są uregulowane wszystkie należności wobec spółdzielni, wspólnoty itp.);

– badanie pod kątem prawnobudowlanym (np. czy budynek został wybudowany zgodnie z prawem, a nie stanowi samowoli budowlanej itp.);

– badanie pod kątem podatkowym (czy obecny właściciel nie zalega z zapłatą podatku od nieruchomości);

– weryfikacja czy korzystanie z nieruchomości nie jest ograniczone przez przepisy związane z ochroną środowiska (np. obszar na którym leży nieruchomość podlega ochronie w myśl przepisów ustawy o ochronie przyrody);

– weryfikacja czy nieruchomość nie znajduje się w rejestrze zabytków (co może uniemożliwiać np. niektóre prace remontowe itp.);

Przeprowadzony audyt każdorazowo kończy sporządzenie raportu przez prawnika. Raport umożliwi Ci wgląd we wnioski z przeprowadzonego audytu oraz zawarte do nich propozycje rozwiązań, jeżeli te są oczywiście możliwe. Dzięki audytowi uzyskasz rzetelną informację prawną o planowanej inwestycji i unikniesz potencjalnych zagrożeń.

Jaki jest koszt sporządzenia audytu?

W porównaniu do inwestycji jaką planujesz, czyli zakupu nieruchomości, koszt przeprowadzenia audytu oraz sporządzenia raportu jest niewielki. Adwokata nie obowiązuje żaden powszechnie dostępny cennik usług prawnych. Bacząc jednak na zapotrzebowanie i naszą wieloletnią praktykę w sprawach związanych z prawem nieruchomości we Wrocławiu możemy w przybliżeniu podać przykładowe ceny minimalne za określony rodzaj pomocy prawnej:

– porada prawna w sprawie związanej nieruchomością – od 150-300 zł netto

– przeprowadzenie audytu nieruchomości i sporządzenie raportu – od 1200 zł netto