Pani domu, gospodyni, matka-polka czy kura domowa, niezależnie jak o sobie mówią ich sytuacja jest podobna. Nie pracują zawodowo na rzecz opieki nad dziećmi oraz prac domowych, zgodnie z tradycyjnym modelem rodziny. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytania: „Jakie prawa do majątku wspólnego ma niepracujący małżonek?”, „Jak może przebiegać podział majątku po rozwodzie, gdy były współmałżonek nie pracował zawodowo?” oraz „Czy kobieta niepracująca zawodowo po rozwodzie zostaje z niczym, bez dachu nad głową?
Zgodnie z polskim ustawodawstwem zasadą jest, że oboje małżonkowie mają równie udziały w majątku wspólnym. Zasada ta obowiązuje bez względu na to czy oboje małżonków osiąga dochody czy też zgodnie z ich wzajemnym porozumieniem, jedno z ich rezygnuje z zarobkowania na rzecz wychowania dzieci lub prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.
W przypadku rozwodu i podziału wspólnego majątku, każdy z małżonków ma prawo żądać ustalenia przez sąd nierównych udziałów w majątku.
Sąd może orzec o nierównych udziałach jedynie w przypadku spełnienia łącznie dwóch przesłanek:
a) za nierównym podziałem przemawiają ważne powody; Uznać należy, że powód ten w istocie naprawdę musi być ważny, aby został uwzględniony przez sąd, który odstąpi od zasady równych udziałów. Jako ważny powód niewątpliwie należy uznać:
- sytuację, gdy jedno z małżonków w sposób rażący i uporczywy, w oderwaniu od swoich możliwości, nie przyczyniał się do powstania majątku wspólnego
- długotrwałą, faktyczną separacje małżonków.
Dla przykładu podać należy, że nie stanowi ważnego powodu do ustalenia nierównych udziałów choroba czy życiowa nieporadność współmałżonka.
oraz
b) różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego.
Ocenia stopnia przyczynienia się nie ma tu charakteru czysto rachunkowego. Nie chodzi bowiem o porównywanie jedynie liczbowej wysokości uzyskiwanych dochodów przez każdego z małżonków, za które następnie zostały zakupione wspólnie poszczególne składniki majątku, np. mieszkanie, dom, ich wyposażenie czy samochody. Za przyczynienie się uznać należy również:
– sposób gospodarowania wspólnym majątkiem,
– racjonalność decyzji dotyczących wydatków,
– rozsądne gospodarowanie poszczególnymi przedmiotami majątkowymi,
– osobista praca przy wychowaniu dzieci,
– prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
Pamiętaj, nie myl następujących pojęć:
-zawinione nieprzyczynianie się małżonka do powstania majątku wspólnego;
-wina małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego;
Nawet małżonek wyłącznie winny rozwodowi – ma prawo do przyznania mu większej części majątku wspólnego. Małżonkowi temu również służy prawo ustalenia nierównych udziałów.
Podział majątku po rozwodzie, to niezwykle trudny moment w życiu dla obojga byłych już współmałżonków. Nie zapominaj, że oprócz przepisów prawa, przy podziale majątku sąd zobligowany jest również działać zgodnie z normami etycznymi oraz zasadami współżycia społecznego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda Twoja sytuacja prawna, obawiasz się samodzielnie występować przed sądem lub myślisz, że po rozwodzie nie będziesz mieć gdzie mieszkać, powierz swoją sprawę prawnikowi lub napisz do nas w formularzu kontaktowym.