Zwrot nakładów i wydatków poczynionych na nieruchomość byłego małżonka
Zasadą jest rozliczanie wydatków i nakładów pomiędzy byłymi małżonkami podczas umownego lub sądowego podziału majątku wspólnego. Wskazać należy, że zwrot przedmiotowych roszczeń nie ulega przedawnieniu (nie ma tu zatem znaczenia w którym konkretnie roku małżeństwa nastąpiło przeniesienie Twoich środków pieniężny), nie mogą być one jednak rozliczone później niż podczas sprawy dotyczącej podziału majątku.
Pamiętaj, jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze za które zakupiona została wspólna nieruchomość, sąd orzeka o zwrocie nakładów i wydatków jedynie na Twój wniosek. Brak skutecznego działania i Twojej inicjatywy z procesie będzie skutkować niekorzystnym dla Ciebie podziałem majątku. Sąd bowiem orzeka o zwrocie wydatków i nakładów z majątku osobistego małżonka na majątek wspólny jedynie na wniosek zainteresowanego. Jeśli nie jesteś pewien w jaki sposób sformułować swoje żądania lub nie wiesz jaką konkretnie kwotę możesz odzyskać, powierz swój problem dobremu prawnikowi. Radca prawny lub adwokat, szczegółowo przeanalizuje Twoją sytuację finansową i poinformuje Cię, w jaki sposób najkorzystniej może przebiec podział majątku po rozwodzie.
Rozważając konkretną sytuację, w której jeden z małżonków zainwestował swoje pieniądze należące do jego majątku osobistego w zakup mieszkania/ domu wspólnie z ex żoną/ mężem, podczas podziału majątku powinien on otrzymać ekwiwalent odpowiadający wartości poczynionych nakładów i wydatków poprzez:
przydzielenie mu składników majątku o odpowiednio wyższej wartości lub
dopłaty obciążającej drugiego z małżonków.
W zależności zatem jak będzie wyglądać sytuacja finansowa każdego z byłych małżonków oraz w jaki sposób każdy z nich sformułuje wzajemne żądania dotyczące rozliczeń, sąd może przyznać nieruchomość Tobie lub byłemu małżonkowi. Zgodnie z Twoim żądaniem decyzji dokona mając jednak na względzie, że część środków finansowych na kupno domu/mieszkania zostało poniesionych z Twojego majątku osobistego nie podlegającej podziałowi.
Zastanów się skąd pochodzą pieniądze na zakup wspólnej nieruchomości?
– Czy zostały przez Ciebie zgromadzone przed zawarciem związku małżeńskiego?
– Czy pochodzą ze sprzedaży innych Twoich nieruchomości?
– Czy otrzymałeś je w darowiźnie od rodziny?
– Czy odziedziczyłeś pieniądze po rodzinie?
Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, przejmij inicjatywę i odzyskaj swoje pieniądze.