Witamy na blogu o nieruchomościach i prawie Law House!

money-256306_960_720
Izabela Sysło
Izabela Sysło

Jak odzyskać pieniądze po wyprowadzce i rozwodzie?

Po ślubie zdecydowaliście o wspólnym zakupie mieszkania. Nie myśleliście kategoriami: Twoje – Moje. Wszystko przecież miało być wspólne prawda? Teraz mając przed oczami widmo rozwodu zastanawiasz się jak wygląda Twoja sytuacja. Ile we wspólnym domu jest Twoich pieniędzy i czy możesz je odzyskać? W tym wpisie odpowiemy na pytania naszych klientów: „Jak odzyskać pieniądze zainwestowane we wspólną nieruchomość?”, „Co zrobić, gdy ex żoną/mąż nie chcą oddać pieniędzy?” oraz „Jak wygląda podział majątku po rozwodzie”. Jak pisaliśmy w poprzednim wpisie, sąd ma uprawnienie do przeprowadzenia podziału majątku już na rozprawie rozwodowej. Z możliwości takiej można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy małżonkowie mają zgodne zdania co do podział składników ich majątku i nie spowoduje to zwłoki w toku postępowania rozwodowego. W przypadku konfliktu dotyczącego tej kwestii, po otrzymaniu rozwodu, byli małżonkowie zakładają osobne postępowanie o podział majątku lub sprawę o zapłatę.

Zwrot nakładów i wydatków poczynionych na nieruchomość byłego małżonka

Zasadą jest rozliczanie wydatków i nakładów pomiędzy byłymi małżonkami podczas umownego lub sądowego podziału majątku wspólnego. Wskazać należy, że zwrot przedmiotowych roszczeń nie ulega przedawnieniu (nie ma tu zatem znaczenia w którym konkretnie roku małżeństwa nastąpiło przeniesienie Twoich środków pieniężny), nie mogą być one jednak rozliczone później niż podczas sprawy dotyczącej podziału majątku.

Pamiętaj, jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze za które zakupiona została wspólna nieruchomość, sąd orzeka o zwrocie nakładów i wydatków jedynie na Twój wniosek. Brak skutecznego działania i Twojej inicjatywy z procesie będzie skutkować niekorzystnym dla Ciebie podziałem majątku. Sąd bowiem orzeka o zwrocie wydatków i nakładów z majątku osobistego małżonka na majątek wspólny jedynie na wniosek zainteresowanego. Jeśli nie jesteś pewien w jaki sposób sformułować swoje żądania lub nie wiesz jaką konkretnie kwotę możesz odzyskać, powierz swój problem dobremu prawnikowi. Radca prawny lub adwokat, szczegółowo przeanalizuje Twoją sytuację finansową i poinformuje Cię, w jaki sposób najkorzystniej może przebiec podział majątku po rozwodzie.

Rozważając konkretną sytuację, w której jeden z małżonków zainwestował swoje pieniądze należące do jego majątku osobistego w zakup mieszkania/ domu wspólnie z ex żoną/ mężem, podczas podziału majątku powinien on otrzymać ekwiwalent odpowiadający wartości poczynionych nakładów i wydatków poprzez:

przydzielenie mu składników majątku o odpowiednio wyższej wartości lub
dopłaty obciążającej drugiego z małżonków.

W zależności zatem jak będzie wyglądać sytuacja finansowa każdego z byłych małżonków oraz w jaki sposób każdy z nich sformułuje wzajemne żądania dotyczące rozliczeń, sąd może przyznać nieruchomość Tobie lub byłemu małżonkowi. Zgodnie z Twoim żądaniem decyzji dokona mając jednak na względzie, że część środków finansowych na kupno domu/mieszkania zostało poniesionych z Twojego majątku osobistego nie podlegającej podziałowi.
Zastanów się skąd pochodzą pieniądze na zakup wspólnej nieruchomości?
– Czy zostały przez Ciebie zgromadzone przed zawarciem związku małżeńskiego?
– Czy pochodzą ze sprzedaży innych Twoich nieruchomości?
– Czy otrzymałeś je w darowiźnie od rodziny?
– Czy odziedziczyłeś pieniądze po rodzinie?

Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, przejmij inicjatywę i odzyskaj swoje pieniądze.

Blog Law House jest odzwierciedleniem naszego zainteresowania tematyką prawa i nieruchomości. Będąc praktykami na co dzień, prowadzącymi kancelarię prawną we Wrocławiu, chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i poglądami dotyczącymi różnych płaszczyzn prawa, które dotykają tematyki związanej z nieruchomościami. Nie piszemy o wszystkim, bo o wszystkim pisać się nie da. Nie stawiamy na teorię, ale na praktyczną stronę prawa. Wskazujemy na problemy i zagadnienia, jakie każdy z nas może napotkać w codziennym życiu, a które mają związek z nieruchomościami. Nasze wpisy będą obejmować m.in. sprawy spadkowe, rodzinne, rzeczowe oraz tematykę obrotu cywilnoprawnego.

adwokat Paweł Sysło

Jeżeli szukasz praktycznych, prawniczych wskazówek dotyczących spraw związanych z nieruchomościami to znalazłeś się we właściwym miejscu. Trafiłeś do miejsca gdzie mieszka prawo!

Autorzy Bloga Law House

 radca prawny Izabela Sysło

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w szerszym zakresie niż jest to opisane na blogu albo potrzebujesz pomocy w konkretnej sprawie związanej z nieruchomościami zapraszamy na stronę naszej Kancelarii Audens we Wrocławiu albo bezpośrednie skontaktowanie się pod numerem: