Witamy na blogu o nieruchomościach i prawie Law House!

living-room-2155353_960_720
Izabela Sysło
Izabela Sysło

Jak eksmitować byłego małżonka z własnej nieruchomości

W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy w jakich okolicznościach były małżonek nieposiadający tytułu prawnego do lokalu może w nim pozostać po rozwodzie. W dzisiejszym artykule rozważymy w jaki sposób małżonek będący jedynym właścicielem lokalu może odzyskać w pełni swoje władztwo nad nieruchomością i odpowiemy na zadawane często prawnikowi pytanie: „Czy w ogóle można, a jeśli tak to w jakich sytuacjach, były małżonek może eksmitować drugiego?”

Czytaj także:

Prawo do mieszkania w lokalu należącym do byłego współmałżonka po rozwodzie

Przeanalizujmy prosty przykład. Jeden z małżonków posiada nieruchomość. Nabył ją w drodze: darowizny, odziedziczył lub kupił przed zawarciem związku małżeńskiego. We wszystkich trzech przypadkach nieruchomość ta bezspornie należy do jego majątku osobistego. Po zawarciu małżeństwa, dwoje nowożeńców zakłada w niej rodzinę i żyją w szczęściu przez kilka lat. W wyniku konfliktu decydują się na rozwód. W tym miejscu jako adwokat i radca prawny słyszymy szczere choć brutalne pytanie: „Czy można wyrzucić żonę / męża ze swojego mieszkania?”.

Odpowiedz wydaje się oczywista: tak. Największym problem jest jednak urzeczywistnienie tego prawa. Pamiętać należy, że nawet kiedy nieruchomość ma jednego właściciela, były współmałżonek który nadal mieszka w przedmiotowej nieruchomości, pozostaje lokatorem w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów i podlega ochronie prawnej.

Właścicielowi lokalu pozostaje wnieść o eksmisję byłego małżonka. Wniosek ten, w wyjątkowych przypadkach, może zostać rozpatrzony pozytywnie już w trakcie rozprawy rozwodowej. Sytuacja ta obejmuje przypadki w których małżonek swoim rażąco nagminnym zachowanie uniemożliwia pozostałym mieszkańcom korzystanie z lokalu, np. stosuje przemoc lub nadużywa alkohol. Jeśli swoim zachowaniem nie wypełnia w/w zachowania, właścicielowi pozostaje wnieść o eksmisję w osobnym postępowaniu. W tym miejscu pozostaje nadmienić, że bywa to długotrwały proces ze względu na przysługujący często lokal socjalny i przewlekły proces jego przyznawania.

Właścicielu pamiętaj:

  • z należącej do Ciebie nieruchomości, były współmałżonek nie może Cię wyrzucić,
  • jeśli nieruchomość należy do członków Twojej rodziny, to byłemu małżonkowi nie przysługuje prawo korzystania z lokalu,
  • jeśli masz zamiar sprzedać lub darować przedmiotową nieruchomość, masz prawo żądać opuszczenia lokalu przez byłego współmałżonka,
  • zastanów się czy byłemu współmałżonkowi nie przysługuje prawo do innego lokalu mieszkalnego, co mogłoby znacznie skrócić czas rozwiązania zaistniałego problemu.

Podobne wpisy:

Prawo do mieszkania w lokalu należącym do byłego współmałżonka po rozwodzie.

Jak odzyskać pieniądze po wyprowadzce i rozwodzie? – zwrot nakładów poczynionych na nieruchomość byłego małżonka.

Blog Law House jest odzwierciedleniem naszego zainteresowania tematyką prawa i nieruchomości. Będąc praktykami na co dzień, prowadzącymi kancelarię prawną we Wrocławiu, chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i poglądami dotyczącymi różnych płaszczyzn prawa, które dotykają tematyki związanej z nieruchomościami. Nie piszemy o wszystkim, bo o wszystkim pisać się nie da. Nie stawiamy na teorię, ale na praktyczną stronę prawa. Wskazujemy na problemy i zagadnienia, jakie każdy z nas może napotkać w codziennym życiu, a które mają związek z nieruchomościami. Nasze wpisy będą obejmować m.in. sprawy spadkowe, rodzinne, rzeczowe oraz tematykę obrotu cywilnoprawnego.

adwokat Paweł Sysło

Jeżeli szukasz praktycznych, prawniczych wskazówek dotyczących spraw związanych z nieruchomościami to znalazłeś się we właściwym miejscu. Trafiłeś do miejsca gdzie mieszka prawo!

Autorzy Bloga Law House

 radca prawny Izabela Sysło

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w szerszym zakresie niż jest to opisane na blogu albo potrzebujesz pomocy w konkretnej sprawie związanej z nieruchomościami zapraszamy na stronę naszej Kancelarii Audens we Wrocławiu albo bezpośrednie skontaktowanie się pod numerem: