Witamy na blogu o nieruchomościach i prawie Law House!

legal-1302034_960_720
Izabela Sysło
Izabela Sysło

Darowizna nieruchomości, umowa dożywocia czy testament? Mądry wybór – czyli jak zabezpieczyć własny interes i rozsądnie rozporządzić swoją nieruchomością.

Chociaż nadal można spotkać się z negatywnym nastawieniem do tzw. „podziału majątku za życia”, świadomość społeczna rośnie i coraz więcej osób zastanawia się jak najlepiej podzielić swój majątek. Mieszkanie czy dom, od zawsze masz w planach rozdysponować swoje dobra pomiędzy dzieci lub wnuki? Zastanawiasz się w jakiej formie przekazać swój majątek następnym pokoleniom, a może chcesz jednocześnie zabezpieczyć swój interes na przyszłość? W tym wpisie rozważymy skrótowo zalety umowy darowizny, dożywocia oraz sporządzenia testamentu.
Wielu naszych klientów, w szczególności osoby starsze czują skrępowanie pytając o to w jaki sposób podzielić majątek, aby jego konkretne składniki otrzymały poszczególne osoby w rodzinie. Dla nas jako prawników, stanowi to brutalną prawdę, że w polskim społeczeństwie nadal dominuje krytyczny stosunek do „dzielenia majątku za życia rodziców czy dziadków”. Dlaczego każdy dobry radca prawny czy adwokat odradzi pozostawienia tych spraw własnemu biegowi? 

Rodzice oraz dziadkowie często stanowią spoiwo w relacjach rodzinnych. Najczęściej to u nich i dla nich zbieramy się w większym gronie na spotkaniach rodzinnych. Podtrzymujemy pozytywne stosunki i powstrzymujemy się od konfliktów. Co dzieje się po ich śmierci? Niestety, każdy z nas zna historie lub wie z autopsji, że w wielu rodzinach jest to moment zapalny do walki o majątek rodzinny. Sytuacjom tym można z łatwością zapobiec rozporządzając majątkiem za życia i informując rodzinę o swojej woli.

Przed podjęciem decyzji odpowiedz na kluczowe pytania

  • Jaki moment wybierasz na przejście własności nieruchomości, za życia czy po śmierci?
  • Czy z nieruchomości tej chcesz nadal korzystać?
  • Czy posiadasz inne nieruchomości, które zaspokoją Twoje potrzeby mieszkaniowe?
  • Zależy Ci na podziale majątku czy ponadto na zabezpieczeniu swojego interesu w przyszłości na wypadek choroby czy problemów finansowych?
I. Jeśli chcesz przenieść własność nieruchomości ze skutkiem natychmiastowym, nie masz zamiaru korzystać już ze swojego lokalu, posiadasz również inne mieszkanie lub dom i nie masz potrzeby dodatkowego zabezpieczania się, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się umowa darowizny. 

Blog Law House jest odzwierciedleniem naszego zainteresowania tematyką prawa i nieruchomości. Będąc praktykami na co dzień, prowadzącymi kancelarię prawną we Wrocławiu, chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i poglądami dotyczącymi różnych płaszczyzn prawa, które dotykają tematyki związanej z nieruchomościami. Nie piszemy o wszystkim, bo o wszystkim pisać się nie da. Nie stawiamy na teorię, ale na praktyczną stronę prawa. Wskazujemy na problemy i zagadnienia, jakie każdy z nas może napotkać w codziennym życiu, a które mają związek z nieruchomościami. Nasze wpisy będą obejmować m.in. sprawy spadkowe, rodzinne, rzeczowe oraz tematykę obrotu cywilnoprawnego.

adwokat Paweł Sysło

Jeżeli szukasz praktycznych, prawniczych wskazówek dotyczących spraw związanych z nieruchomościami to znalazłeś się we właściwym miejscu. Trafiłeś do miejsca gdzie mieszka prawo!

Autorzy Bloga Law House

 radca prawny Izabela Sysło

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej w szerszym zakresie niż jest to opisane na blogu albo potrzebujesz pomocy w konkretnej sprawie związanej z nieruchomościami zapraszamy na stronę naszej Kancelarii Audens we Wrocławiu albo bezpośrednie skontaktowanie się pod numerem: