Coraz częściej słyszy się o upadłości konsumenckiej. Temat ten, choć powszechny, dla wielu osób bywa niezrozumiały. Mało kto wie, co dokładnie oznacza, kiedy można ogłosić bankructwo? Warto to sprawdzić, ponieważ coraz więcej Polaków, z powodu rosnącego zadłużenia, zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości.
Upadłość konsumencka – co to jest?
Obecne czasy nie są łaskawe dla konsumentów. Szybująca w górę inflacja, rosnące koszty życia powodują, że coraz więcej osób jest złej sytuacji finansowej. Ludzie nie są w stanie regulować swoich zobowiązań, zaciągają długi, popadają w spiralę zadłużenia, rozważają ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co oznacza ten termin? Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, przeznaczone dla osób fizycznych, niewypłacalnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Efektem tego postępowania jest zwolnienie konsumenta z długów, które nad nim ciążą. Oczywiście długi nie zostają od razu umorzone. Wcześniej następuje spieniężenie majątku oraz dochodzi do ustalenia planu spłaty wierzycieli. Syndyk ustala realny plan spłaty długów, bierze pod uwagę sytuację rodzinną i zawodową dłużnika. Jeżeli zobowiązania są spłacane, przez ustalony sądownie okres pozostały dług zostaje umorzony.
Jak złożyć wniosek o upadłość?
Wniosek o upadłość konsumencką składa się w Sądzie Upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika, który mieści się w Sądzie Rejonowym w Wydziale Gospodarczym. We wniosku należy podać m.in. swoje dane, informacje o posiadanym majątku, uzupełnić spis wierzycieli, informacje o dochodach, kosztach utrzymania itp. Niezbędne są również dokumenty poświadczające niewypłacalność oraz uzasadnienie dotyczące niewypłacalności. Proces uzyskania upadłości trwa kilka miesięcy. Pierwszy etap to postępowanie, w którego czasie sąd rozpatruje wniosek i sprawdza, czy wnioskodawca spełnia wszystkie wymogi. Kolejnym krokiem jest właściwe postępowanie upadłościowe i powołanie syndyka. Syndyk ustala listę wierzycieli, dokonuje spisu składników majątku, szacuje jego wartości, następuje także ustalenie planu spłaty wierzycieli. Sąd zatwierdza lub odrzuca plan spłaty, lub umorzenia długów. Ostatnim etapem jest realizacja planu spłaty wierzycieli.
Choć nie jest to wymogiem zdecydowanie warto nawiązać współpracę z kancelarią od upadłości konsumenckiej, która pomaga dłużnikom, wspiera prawnie i świadczy kompleksowe usługi.
Upadłość konsumencka – kto może z niej skorzystać?
Nie wszyscy, którzy mają problem ze spłatą długów, mogą ogłosić upadłość konsumencką. Dokładne zasady określa ustawa Prawo upadłościowe z dnia 28 lutego 2003 roku. Co jest niezbędne, aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
- W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – zamknięcie firmy.
- Stan niewypłacalności musi trwać minimum 3 miesiące.
- Dłużnik musi mieć centrum żywicowe w Polsce lub posiadać majątek w Polsce.
- W ciągu ostatnich 10 lat dłużnik nie ogłaszał upadłości konsumenckiej
Co daje upadłość konsumencka?
Dla wielu osób ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedynym sposobem na wyjście z długów i trwałe oddłużenie. Korzyści, jakie daje ogłoszenie postępowania upadłościowego to:
- Odzyskanie wewnętrznego spokoju i równowagi psychicznej,
- Umorzenie egzekucji komorniczych,
- Wstrzymanie narastania zadłużenia, wynikające z zaprzestania naliczania odsetek,
- Zabezpieczenie środków niezbędnych do życia,
- Po zrealizowaniu plany spłaty, częściowe umorzenie zobowiązań i uregulowanie sytuacji finansowej
Konsekwencje upadłości konsumenckiej
Niestety, upadłość konsumencka to rozwiązanie, które ma również swoje słabe strony. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnik traci kontrolę nad swoim majątkiem, którym zarządza syndyk. Osoba ogłaszająca upadłość, traci również część praw konsumenckich, m.in. nie może zaciągać kredytów, a także zostaje wpisana do KRZ. Ważną kwestią jest również to, że w przypadku małżonków, mających wspólnotę majątkową, majątek współmałżonka również przechodzi do masy upadłościowej i jest wykorzystywany do spłaty długów.
Upadłość konsumencka jest dla wielu osób jednym ratunkiem i sposobem na wyjście z zadłużenia. Oczywiście to rozwiązanie choć bezpieczne i skuteczne wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami . Warto pamiętać, że w tym trudnym momencie nie trzeba być samym. Na rynku działają sprawdzone kancelarie adwokackie, które pomagają odzyskać kontrolę nad finansami.