Adwokat Sprawy Karne Wrocław – odwiedzając tę zakładkę na stronie naszej kancelarii przypuszczamy, że masz lub w niedalekiej przyszłości będziesz mieć styczność z polskim wymiarem sprawiedliwości. Prawo karne jest gałęzią prawa, do której większość ludzi podchodzi lekceważąco i z dużym dystansem – „nie! mnie to nie dotyczy i nigdy dotyczyć nie będzie!” „nie obracam się w kręgach przestępczych, jaki ma to ze mną związek?”.

Niestety losu nie da się przewidzieć i nawet przez przypadek mogłeś uczestniczyć lub Twój znajomy lub bliski mógł uczestniczyć w sytuacji życiowej, która ze względu na swój charakter kwalifikowana jest przez prawo jako przestępstwo. Na szczęście możesz liczyć na pomoc dobrego adwokata od spraw karnych we Wrocławiu. 

Popełniłeś przestępstwo, stałeś się jego ofiarą lub byłeś świadkiem takiego zdarzenia?

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie – prawo karne właśnie Ciebie dotyczy. Sprawy karne prowadzone są w oparciu o przepisy ustaw obowiązujących w Polsce głównie takich jak: Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego czy Kodeks karny wykonawczy. Kluczowym źródłem informacji dotyczącym kształtu postępowania karnego oraz zasad w nim obowiązujących jest oczywiście Kodeks postępowania karnego

Etap przygotowawczy sprawy karnej

Pierwszym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze. Być może już jesteś jego uczestnikiem, jeżeli otrzymałeś wezwanie na policję lub prokuraturę. Pierwszy etap sprawy karnej służy m. in. do:

  • ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo,
  • wyjaśnienia okoliczności sprawy, w tym ustalenia osób pokrzywdzonych i rozmiarów szkody,
  • zebrania, zabezpieczenia i w niezbędnym zakresie utrwalenia dowodów dla sądu,
  • wykrycia i w razie potrzeby ujęcia sprawcy.

Sprawy karne na etapie postępowania przygotowawczego prowadzone są głównie przez prokuraturę i policję. To właśnie te organy w pierwszej kolejności będą odbierać od Ciebie zeznania lub wyjaśnienia aby ustalić okoliczności sprawy. Twoje prawa i obowiązki w tej fazie sprawy karnej zależą od tego czy będziesz w niej podejrzanym czy pokrzywdzonym (więcej o statusie podejrzanego i pokrzywdzonego przeczytasz tutaj Pomoc pokrzywdzonym Pomoc podejrzanym/oskarżonym).

Etap sądowy sprawy karnej

Jeżeli organy postępowania przygotowawczego uznają, że materiał dowodowy wystarcza do wniesienia przeciwko określonej osobie aktu oskarżenia, kierują go do sądu. Tak właśnie sprawa karna przechodzi w kolejny etap – etap sądowy. Jeżeli byłeś do tego momentu podejrzanym, prawo karne od chwili wniesienia aktu oskarżenia do sądu nadaje Ci status oskarżonego, natomiast, gdy byłeś pokrzywdzonym możesz skorzystać z uprawnienia do czynnego występowania w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. 

Faza sądowa sprawy karnej to głównie żmudny proces składający się z wielu rozpraw, na której słuchani są świadkowie, biegli oraz przeprowadzane są inne czynności postępowania. To etap w którym większość z nas odczuje powagę sądu i bezpośrednio zmierzy się wymiarem sprawiedliwości. Jest niezwykle istotny, gdyż na jego końcu sąd wyda wyrok, który będzie dla nas korzystny lub też nie.

Jesteś niezadowolony z wyroku w sprawie karnej? Uważasz, że błędnie oceniono całą sytuację i chcesz dalej walczyć o swoje prawa?

W tej sytuacji masz szczęście, to jeszcze nie koniec. Możesz liczyć na pomoc dobrej kancleraii adwokackiej we Wrocławiu od spraw Karnych. Skontaktuj się z nami

Wyrok chociaż jest decyzja finalną sądu podlega zaskarżeniu. Prawo do wniesienia apelacji przysługuje w sprawie karnej, w której wyrok zapadł przed sądem 1 instancji – tzw. wyrok nieprawomocny. Postępowanie odwoławcze to etap w którym często możliwe jest osiągnięcie korzystnego dla siebie rezultatu, bowiem naszą sprawę będzie dokładnie badał sąd wyższej instancji, w większym składzie osobowym. Zresztą sam odpowiedz sobie na pytanie: Czy warto walczyć do końca, czy poddać się nie korzystając ze swoich praw?

Prawo Karne Wrocław – czy poradzę sobie sam ?

W trakcie długoletniej praktyki kancelaryjnej i sądowej spotkaliśmy się nie raz ze stwierdzeniem ludzi, że adwokat jest niepotrzebny, bo w rzeczywistości nie ma wpływu na wyroki sędziego, tylko naciąga klientów, „robi dobrą minę do złej gry” itp. W większości byli to ludzie „po przeciwnej stronie barykady” tj. nie reprezentowaliśmy ich – (bo trudno żeby tak było skoro mają o nas złe zdanie), ale mieliśmy z nimi styczność reprezentując naszych klientów. Osoby te często opierały się na twierdzeniach i poradach znalezionych na bezpłatnych portalach internetowych lub były przekonane o swojej nieomylności. Kończyło się różnie… Niestety osoby nie korzystające z usług adwokata szybko przekonywały się, że nie radzą sobie w sytuacjach stresowych podczas przesłuchań przed prokuratorem czy w trakcie postępowania przed sądem. Często w takich sytuacjach pokornie udawały się do profesjonalisty otrzymując oczekiwane wsparcie, jednak jeszcze częściej po prostu sprawy przegrywały.

Czy jesteśmy obiektywni?

Pomyślisz sobie, to strona kancelarii prawnej, opinia nie jest obiektywna, dam sobie radę sam! Masz do tego pełne prawo, nie musisz korzystać z usług adwokata, ale podejmując taką decyzję miej na uwadze następujące kwestie:

Czy masz tyle samo doświadczenia co adwokat od spraw karnych?

Sprawa karna to ściśle sformalizowany proces, nie bez powodu każdy adwokat musi skończyć studia prawnicze oraz długoletnie szkolenie teoretyczne i praktyczne aby móc reprezentować strony w postępowaniu przygotowawczym i sądowym – jak więc możliwym jest nadrobienie tylu lat ciężkiej pracy zawodowej „na szybko”, samodzielnie przy użyciu internetu lub innych środków masowego przekazu;

Czy chcesz przejść cały proces sam, popełniając błędy, które mogą zdecydować o przegranej?

Czy chcesz uczestniczyć sam w licznych i wielogodzinnych przesłuchaniach na policji i prokuraturze nie znając wszystkich przysługujących Ci praw i obowiązków, będąc przepytywanym przez organy ścigania, czyhające aby w Twojej wypowiedzi doszukać się jakiejś niespójności?;

Czy umiesz sam sporządzać wnioski dowodowe?

Czy będziesz umiał samodzielnie sporządzić poprawne formalnie i merytorycznie wnioski dowodowe kierowane do organów ścigania lub sądu?

Czy chcesz samodzielnie zadawać pytania świadkom i biegłym?

Czy dasz radę samodzielnie zadać właściwe pytania świadkom lub biegłym w warunkach postępowania sądowego tak aby uzyskać korzystne dla siebie informacje i nie pogorszyć swojej sytuacji w procesie?

Jeżeli zastanowisz się i przeanalizujesz w/w kwestie najprawdopodobniej uznasz, że korzystanie z usług profesjonalistów w każdej z dziedzin jest dla Ciebie najlepszym wyjściem. Jeżeli jesteś chory – idziesz do lekarza, jeżeli zepsuł Ci się samochód – idziesz do mechanika, jeżeli zepsuł Ci się komputer – wzywasz informatyka. Dlaczego ? Bo są to osoby dysponujące odpowiednią wiedzą specjalistyczną mogące rozwiązać twój problem.

A co kiedy masz problem prawny, temat sprawy karnej dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich? Skorzystaj z usług adwokata. Prawo to skomplikowana dziedzina nauki, często niezrozumiała dla osób spoza branży. Pamiętaj, warto mieć adwokata po swojej stronie.

Adwokat Wrocław Prawo Karne - jak może mi pomóc ?

Na to proste pytanie jest wiele odpowiedzi. Jak już się dowiedziałeś czytając wpis na naszej stronie „Sprawy z zakresu prawa karnego – kogo dotyczą i jaki jest ich przebieg?” sprawa karna prowadzona jest wieloetapowo i może być analizowana z perspektywy strony którą reprezentujemy. To oczywiste, że pomoc adwokata podejrzanemu w trakcie postępowania przygotowawczego będzie się różnić od pomocy oskarżycielowi posiłkowemu na sali sądowej wobec tego nasza kancelaria przygotowała osobne działy pozwalające danej stronie odszukać oczekiwane informacje.

Ile kosztuje pomoc Adwokata w Sprawie Karnej?

Nie zaskoczymy, Cię z pewnością, że usługi prawne, jak zresztą każda z usług ma swoją cenę. Pamiętasz jak wspominaliśmy o usługach lekarza, mechanika i informatyka? Każda z tych usług oczywiście kosztuje. Może nawet reprezentujesz jeden z wymienionych zawodów i doskonale wiesz, że nie pracujesz za darmo. Podobnie jest z usługami prawnymi i nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości. 

Koszty pomocy adwokata w sprawach karnych ustalane są indywidualnie, gdyż żadna ze spraw nigdy nie jest taka sama. Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość honorarium są w szczególności:

  • nakład i czas pracy adwokata;
  • charakter i stopień zawiłości sprawy;
  • miejsce prowadzenia sprawy;

Informacja o kosztach pomocy adwokata z zakresu prawa karnego następuje po przeanalizowaniu sprawy i określeniu zakresu oczekiwanej pomocy prawnej przez klienta. Przyjęcie sprawy do prowadzenia przez naszą kancelarię poprzedzone jest wnikliwą analizą problemu, podczas której szacujemy koszty oraz oceniamy szanse osiągnięcia zamierzonego przez klienta celu.

Adwokat Sprawy Karne Wrocław - Cennik

Czy istnieje obowiązujący cennik usług adwokackich ? – pytanie praktycznie powszechne, częściej na nie odpowiadamy niż udzielamy merytorycznych porad prawnych. Dlaczego? Każdy je zadaje ponieważ jednolity cennik usług adwokackich nie istnieje. Jest to w praktyce niewykonalne aby takowy istniał. Oczywiście możemy dla przykładu pogrupować pewne sprawy jak np. sprawa karna o kradzież, sprawa karna o rozbój, jednak nie da nam to całkowitego obrazu z czym w rzeczywistości zmagać się będzie musiał adwokat. Zgodzisz się chyba, że sprawa karna o rozbój, w której trzeba przesłuchać 10 świadków, biegłego, a oskarżony jest tymczasowo aresztowany różnić się będzie pod wpływem nakładu pracy adwokata od sprawy o rozbój gdzie występuje jeden świadek, a wobec oskarżonego nie zastosowano izolacyjnego środka zapobiegawczego. Ten przykład obrazuje jak indywidualne i trudne do wycenienia są usługi świadczone przez adwokata oraz dlaczego nie obowiązuje żaden cennik usług adwokackich.

Dobry adwokat Wrocław od spraw karnych - czyli jaki ?

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy adwokata w sprawie karnej z pewnością staniesz przed dylematem – którego wybrać ? Zapewne chciałbyś aby był to dobry adwokat. No właśnie zapytasz – dobry adwokat, czyli jaki?

Sprawdź specjalizację

Wybierając adwokata do współpracy na pierwszej pozycji powinieneś sprawdzić jego specjalizację tj. czym głównie się zajmuje. Adwokat może trudnić się prowadzeniem spraw cywilnych czy administracyjnych, a nie koniecznie podejmować się reprezentacji klientów w sprawach karnych. Oczywistym pozostaje fakt, że jeżeli ktoś nie zajmuję się daną dziedziną prawa, praktycznie nie może czuć się dobrze w zakresie jej stosowania, co zarazem nie oznacza, że nie jest dobrym adwokatem, bo zwyczajnie ma inną specjalizację. Wybierz więc tego, który zajmuje się tematyką prawa karnego, bo właśnie z tego zakresu potrzebujesz pomocy prawnej. Poza kryterium specjalizacji w sprawach karnych powinieneś zwrócić uwagę na obszar działania adwokata. Często zdarza się, że adwokaci działają w ściśle określonych obszarach np. w obrębie województwa, czy miasta w którym mają siedzibę.

Odwiedź Adwokata Osobiście

Jeżeli znalazłeś adwokata (np. w internecie) o interesującej Cię specjalizacji nie ograniczaj się do kontaktu mailowego czy telefonicznego. Odwiedź prawnika w jego kancelarii! Relacje na linii adwokat – klient opierają się na zaufaniu. Zastanów się czy w oparciu jedynie o kontakt na odległość da się komuś zaufać. Być może się da, ale rzadko… w dodatku łatwo jest się pomylić i dokonać złego wyboru. Ponadto najczęściej wycena sprawy w kancelariach jest bezpłatna (jeżeli nie jest oczywiście związana z poradą prawną jaką prawnik udziela klientowi w trakcie trwania spotkania). Jeżeli prawnicy z kancelarii prawnych nie proponują Ci osobistego spotkania w celu umówienia szczegółów współpracy i zakresu pomocy, tylko ograniczają się do kontaktu na odległość to istnieje duże prawdopodobieństwo, że fachowej pomocy w sprawie karnej od nich nie otrzymasz.

Zapytaj o szansę powodzenia sprawy

Ponadto pamiętaj, dobry adwokat nigdy nie zagwarantuje Ci rezultatu prowadzonej sprawy. Zawód adwokata polega na rzetelnym i sumiennym reprezentowaniu interesów swojego klienta z godnie z obowiązującym prawem i etyką zawodu. Oczywiście celem pomocy jest osiągnięcie określonego rezultatu, w danej sprawie możliwie najlepszego dla klienta, ale dobry prawnik nie może dać żadnej gwarancji, że sąd orzeknie zgodnie z jego wnioskiem. Składanie takich deklaracji jest niczym innym jak oszukiwaniem swojego klienta i często spowodowane jest jedynie chęcią szybkiego wzbogacenia się twoim kosztem przez nieuczciwych prawników. Dobry prawnik, oceni Twoje szanse na oczekiwany rezultat sprawy i zrobi wszystko aby go osiągnąć, ale gwarancji nigdy Ci nie da, bo wie dobrze, że dać nie może.

Sprawdź z kim masz do czynienia - Prawnik od spraw Karnych czy Adwokat od spraw Karnych

Pamiętaj również nie każdy prawnik jest adwokatem lub radcą prawnym. Prawnik to osoba po studiach prawniczych, natomiast żeby otrzymać tytuł adwokata czy radcy prawnego wymagane jest dodatkowo odbycie wieloletniej aplikacji i złożenie egzaminu zawodowego organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Większość osób studia traktuje się jako etap zdobywania wiedzy teoretycznej, a aplikacje jako etap utrwalania teorii i stosowania jej w praktyce. Każdy adwokat i radca prawny to prawnik, z reguły dobry prawnik, bo jego umiejętności były weryfikowane w trakcie wielu lat szkolenia. Adwokaci i radcowie prawni to nie tylko teoretycy ale praktycy, którzy mogą pomóc Ci przebrnąć przez gąszcz przepisów prawnych szukając najlepszego dla Ciebie rozwiązania.

Potrzebujesz porady prawnej w sprawie karnej?
Zapraszamy do kontaktu!